Maria Lindeman, golvlampa, modell K10-2, Idman, 1900-talets mitt.
Polerad mässing samt svartlackerad metall. Konformade glasskärmar. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 138-150 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Ej funktionstestad. Senare tillverkade glasskärmar. Avbrytarna saknas.