Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, Hiort Tuote Puunveisto Oy, 1940-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Mörkbetsade ben. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 71 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 100 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken på benen. Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott.