Risto-Veikko Luukkonen, soffa/bänk, tillverkare Vakiopuu 1930-tal.
Lackerad björk och björkfaner, skrivunderlag som armstöd. Längd 186 cm. Sitthöjd ca 46 cm. Total höjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Märken. Mässingskopparna (askkopparna) saknas från armstöden.