Kai Ruokonen, vägglampor, ett par, Lynx, 1970-tal.
Mässing och mässingplätterad metall, invändigt målade. Total höjd 25,5 cm. Djup 18 cm. Skärmens diameter 13,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Ej funktionstestad. Helhetsintrycket är gott. Senare muttrar.