Carl Gustaf Hiort af Ornäs, bokhylla, "Lamelli" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak-fanerat plan på två triangelformat ställ. Vita fack i olika storlekar. Diverse monteringsmöjligheter. Längd ca 260 cm. Bredd 48 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Helhetsintrycket är gott. Två fackenheter i annan ton medföljer.