Valter Jung, skåp, 1906.
Mahogny- och björkfaner. Avsmalnande form, två hyllplan och skåp. Dragring i mässing. Total höjd 130 cm. Bredd 36,5 - 44 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Renoverad. Fanerlagningar.
Jämför med hyllan i "Kotitaide" tidskriften 5/1906.