Thure Öberg, piedestal, tillverkare Arabia 1910.
Flintgods. Rikligt dekorerat med plastiskt utformade blommor, blad och knoppar i grönskiftande färger, Stämplad ARABIA IVORY 910. Total höjd 87 cm. Diameter ca 27-30 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Fläckar. Enstaka skador och reparationer.
Jämför med vasen som är illustrerad i boken, "Suomalaista keramiikka" Heikki Hyvönen WSOY 1983. sidan 218.