Gunnel Nyman, taklampa, modell 80115, Idman 1900-talets mitt.
Spakarm montering i aluminium, opalglaskupa. Bär tillverkarens plakett. Total höjd 37 cm. Diameter 35 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Tillverkningsrelaterade märken på kupans inre kant.