Paul Bernoulli, fåtöljer ett par, modell 1171, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal.
Björk stomme med fast stoppad röd ylleklädsel. Bredd 62 cm. Sitthöjd 38 cm. Total höjd 83 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Senare klädsel. Nyligen omklädda.
Postbanken i Karleby.
Arkitekt Paul Bernoulli arbetade på Alvar Aaltos arkitektbyrå i slutet av 1930-talet. Han fungerade som övervakande arkitekt på Villa Maireas byggplats.