Kai Ruokonen, bordslampor, ett par, Lynx Finland / HS Tuote 1970-tal.
Mässing. Bär tillverkarens etikett. Lampfotens totalhöjd 33 cm. Diameter ca 14 cm. Total höjd med skärmen 55 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupöpningar. Märken. Ej funktionstestad. Senare skärmar.