Elli Ruuth, arbetsstol, tillverkad på Helsingfors Centralfängelse.
Snurrbar stol. Lackad björk, klädd i grön pegamoid. Numrerad HY 83123:3. Bredd 59 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 76 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador.
Helsingfors universitet, huvudbyggnaden.
Jämför med möblerna som är illustrerade i boken "Yliopisto istuu - uniikkituoleja juhlaan ja arkeen". utgivare Kati Heinämies, Ritva Varakas. Sidorna 74-75.