Birger Hahl, bordslampor, ett par, Art déco, Finland 1920-tal.
Fot i försilvrad mässing, ljuspunkt inuti opalglaset, överst tygskärm.
Totalhöjd 51 cm, skärmens diameter 40 cm.
En skruv saknas i den ena lampans fattning ovanpå glaset. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.
Den ena saknar en skruv.
Bordslamporna var del av den ursprungliga, av Birger Hahl formgivna inredningen på Koskilinna i Nakkila. Byggnaden ritades av arkitekt Väinö Vähäkallio 1926-28 på uppdrag av läderfabrikören J. W. Suomalainen, som bodde där med sin familj. Lamporna har gått i arv inom familjen.
Koskilinna fungerar numera som restaurang.