Dora Jung, bildvävnad, signerad 1900-talets mitt.
"Duvor". Linne- och silkes damast. Storlek 51 x 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Sömmen på baksidan har risp. Fläck. Helhetsintrycket är gott.
Duv-vävnaderna belönades med den prestigefyllda Grand Prix utmärkelsen på Triennalen i Milano år 1951.