Rödglaserad med försilvras dekor av drakar bland molnformationer. 9 koppar med fat, fatens diameter 14 cm. 18 assietter, diameter 15,5 cm.
Glasyrmistor. Visst slitage och dekorbortfall. Ojämnheter i den röda glasyren. Vissa nagg, främst på fotringar. Några sprickor.
Anders Hellström Papyrus.