Föreställande kejsaren och kejsarinnan. Höjd 20 cm.
Slitage. Skador.
Traditionella gåvor till barn i Japan. Japans dockfestival (Hinamatsuri) äger rum den 3 mars, är också känd som Doll's Day eller Girl's Day. På Hinamatsuri ber japanska familjer om hälsa, lycka och välstånd för sina unga döttrar. Det är en av Japans fem säsongsbundna festligheter eller sekku.