Vas, flytande cloisonné, signerad Ando Company, Japan, 1900-talets första hälft.
Balusterformad med rund mitt och avsmalnande hals och utsvängd mynning. Turkos emalj s.k. 'wireless cloisonné' med motiv av blommor och bladverk. Signerad med Ando Companys märke i silvertråd. Höjd 25,5 cm.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.