Tre med konturerade bräm och dekor i underglasyrblått med motiv av strödda blommor, diameter ca 16,5 cm. En med dekor i underglasyrblått med motiv av prunus och krysantemum, diameter 16,2 cm. En med imaridekor motiv av trädgord, diameter 17 cm.
Slitage. Nagg. Två med sprickor. En med smärre bränningsspricka undertill.