Dekor i underglasyrblått. En kopp samt faten med motiv av bladverk samt reserver innehållande landskap, Kangxis märke men 1800-tal, koppens höjd 4,2 cm, fatens diameter ca 10,5 cm. Kopp med motiv av blommor samt granatäppelformad reserv innehållande landskap 1700-tal, höjd 4,3 cm.
Skål med dekor i underglasyrblått med motiv av pagoder i landskap, 1700-tal, höjd 7, diameter 14,5 cm.
Skål med dekor i famille rose med motiv av figurscen, 1800-tal, höjd 4,5, diameter 8,2 cm.
Slitage. Små nagg. Ena koppen (den med blommor) med spricka.