Balusterformad med fyra skulpterade maskaroner i form av mytologiska djuransikten. Dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Höjd 37 cm. Höjd 43 cm inklusive träsockel.
Sprickor. Glasyrnagg. Slitage. Retusch vid kantens insida.