Rundade sidor, sluttande fotring. Dekor i underglasyrblått med motiv av hjortar i trädgård med tall, bambu, prunus och lingzhi. Brättets insida med bladverk och ruyimönster. Utsidan med djur och molnformationer. Diameter 31,5 cm.
Krackelyr/sprickor. Slitage.