Lövträ. Hexagonalt med skuren dekor längs kanter och sargen med genombruten dekor. Avtagbar och hopfällbar benställning, grenformade ben med kopplad och genombruten dekor. Diameter 69, höjd 68 cm.
En fot med lagning. Smärre torrsprickor, slitage, ställvis blekt. Märken, mindre dekorbortfall.