Golvvas, porslin, Kina, troligtvis sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Balusterformav med krackelerad yta, dekorerad i emaljfärger med Kejsare och eleganta herrar vid hovet samt hästar i ett bergigt landskap. Skulptreade hänklar i form av blommande trädgrenar. Träställ medföljer. Höjd 62 cm.
Skador/nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.