En japansk kopp med fat, delvis förgylld dekor med motiv av samuraj. Signerad. Koppens höjd 3,5, fatets diameter 11 cm. Kinesisk tekopp med motiv i famille rose med motiv av skepp i landskap, Qingdynastin, 1700-tal. Höjd 4, diameter 7 cm.
Japansk kopp med krackelyr. Kinesisk kopp med spricka,nagg.