Skål med lock, dekorerad i emaljfärger med motiv av blommande trädgård, höjd 18, diameter 17 cm. Fat dekorerat i emaljfärger med motiv av blommande pion och ruyistav, fladdermöss i järnoxidrött a tergo, diameter 16,5 cm.
Nagg. Bränningsspricka. Spricka. Något slitage.