Fat, två stycken samt skål, s.k. Pekingglas, sen Qingdynasti/omkring 1900.
Skål med grönt överfångsglas över vit botten med fasetterad dekor, diameter ca. 15 cm.
Fat i lila glasmassa, diameter 19,5 cm.
Fat i bärnstensbrun glasmassa, diameter 20 cm.
Små nagg. Ställvis slitage och repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.