Ovoid burk med dricen och ciselerad dekor av qilin över ett stormande hav. Stämplad i botten samt märkt 950. Höjd 10 cm.
Skål med konturerad kant och graverad dekor av blommande gren. Stämplad i botten. Diameter 18 cm.
Total vikt 473 gram.
Bucklor. Något slitage.