Dekorerade i underglasyrblått, järnrött, grönt och guld. Faten med motiv av blommot och fjäril. Längd 17,5 cm. Skålen med centralt motiv av krysantemum och mynt, bårderna med fåglar samt trädi trädgård. Fatet märkt "Ken" i underglasyrblått. 23,5 x 23,5 cm.
Glasyrmistor. Ställvis något slitage och färgbortfall. Enstaka nagg.