Kruka/rökelsekar, porslin. Japan, 1900-tal. Signerad.

Tripod, hög form med invikt mynning, dekor i flambéglasyr. Höjd 11,5 cm.

Krackelyr.

Proveniens

From a private Swedish collector, the family lived in Japan in the mid 1950's were the father was employed in the Gadelius firm.

Klubbat pris
2 700
245
266
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
1 sep 10:43
2 700 SEK
1 sep 10:43
2 500 SEK
1 sep 10:42
2 201 SEK
1 sep 10:42
2 001 SEK
1 sep 10:29
2 000 SEK
30 aug 19:41
1 000 SEK
27 aug 21:30
600 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02