Varierande storlek och dekorationer. Djup tallrik dekorerad i Famille Verte med motiv av antikviteter och blomsterbård, diameter 21 cm. Fat dekorerat i powder blue med centralt motiv av sittande Qilin och bården med blommande kvistar, fåglar och fjärilar, diameter 21,5 cm. Litet fat med räfflad form, dekorerad i Famille Verte med motiv av tupp i trädgård, bården med blommot och fisk, diameter 13 cm.
Lagningar. Nagg. Sprickor. Glasyrmistor.