Samtliga dekorerade i underglasyrblått. Oktagonalt värmefat med motiv av pagod i flodlandskap, bredd 26 cm. Urna med motiv av flodlandskap, 16 cm. Urna med motiv av luktärt samt teknet för dubbel lycka, höjd 20 cm.
Krackelyr. Sprickor. Bränningsspricka. Tillverkningsdefekter. Nagg.