Gerald Davis

(USA, Född 1974)
Gerald Davis
(USA, Född 1974)

Gerald Davis, "Prayer vase"

Signerad Gerald Davis och daterad 2013 a tergo. Duk 199 x 132 cm.

God kondition. Obetydlig ytsmuts

Gerald Davis är en amerikansk konstnär, född 1974 i Pittsburgh, Pennsylvania. Han tog sin BFA i måleri och teckning vid Pennsylvania State University 1997 och sin MFA vid School of the Art Institute of Chicago 1999. Davis var en av de första Los Angeles-konstnärerna som fick internationellt genomslag i mitten av 00-talet. Hans täta, nästan klaustrofobiska, avbildningar av vardagsscener väckte starka reaktioner. Hans konst fungerar som en visuell dagbok som utforskar hans idéer, minnen, dagdrömmar och sexuella fantasier, ofta med en känsla av film noir. Hans senaste utställningar har ägt rum på Lundgren Gallery, Mallorca (2022, 2019, 2017, 2016), La Loma Projects, Los Angeles (2019), LTD Los Angeles, Los Angeles (2016) och Mallorca Landings, Mallorca (2012). Davis verk finns också i permanenta samlingar på Whitney Museum of American Art, New York; Hammer Museum, Los Angeles; Museum of Contemporary Art San Diego, San Diego; Larry Gagosian Collection, New York; och Saatchi Collection, London.

Utropspris
25 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19