Danilo Stankovic, "Stilla dagar i Småland"
Signerad Danilo Stankovic och daterad 2012 a tergo. Blandteknik på papper, 31 x 48,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Solblekt.
Gallery Steinsland Berliner, Stockholm
Danilo Stankovic, född 1981, är en svensk konstnär med en MFA från Malmö Konsthögskola. Han bor och arbetar för närvarande i Malmö. Stankovic skildrar förtrollade skogar, mystiska ritualer och ensamma gestalter i sina verk – där han kanaliserar de hallucinatoriska myterna från nordiska midsommarfiranden. Han integrerar mystiska motiv från fantasivärldar med samtida populärkultur. Hans påverkan från symbolism, psykedelisk konst och folkkonst är tydlig genom hans virvlande former och livfulla färgpalett. Han har ställt ut runtom i Sverige, och hans verk ingår i samlingarna på Malmö Konstmuseum och Statens Konstråd.