Matthieu Ronsse, "P.M."
Olja på duk uppfäst på pannå, 210 x 126 cm inklusive ram.
God kondition. Ojämnheter och märken, enligt konstnärens intention
Almine Rech Gallery, Paris.
Matthieu Ronsse är en belgisk konstnär född 1981 i Kortrijk. Han är känd för sin experimentella konststil, där han ofta adopterar gamla mästares stilar och manipulerar dem genom att kombinera olika medier såsom collage, assemblage och omvandling av funna material. Som en anti-perfektionist använder Ronsse en skämtsam humor för att ifrågasätta vad det innebär att vara målare på 2000-talet.
Ronsse har hållit separatutställningar på Almine Rech i Bryssel (2020, 2018, 2016) och på VNH Gallery i Paris (2017). Bland hans senaste grupputställningar finns: Cultureel Centrum De Ververij PASS (2021), Roger Raveel Museum (2020) och Pamelekerk (2018). Han har även deltagit i The Biennale Knokke Zoute (2009) och Prague Biennale 3 (2007).