Zoe Barcza, "Fidelio"
Signerad Z. Barcza och daterad 2016 a tergo. Akryl och flashe på duk 130 x 160 cm.
..
Team Gallery, New York.
Zoe Barcza, född 1984 i Toronto, Kanada, bor och arbetar i Los Angeles och Stockholm. Hon tog sin kandidatexamen från University of Toronto, Kanada, och senare sin MFA från HFBK Städelschule i Frankfurt, Tyskland. Hennes konst fokuserar på den mänskliga kroppen och utforskar kulturella, politiska och sociala krafter. Barcza's överdrivna figurer omges ofta av konfrontativa texter, som uppträder som företagslogans, feministiska mantran, tonårsbekännelser och mer, när konstnären navigerar genom olika kulturella nischer med en lekfull balans mellan engagemang och respektlöshet som skapar den precisa humorn i hennes verk. Hennes verk har visats på flera internationella utställningar, bland annat på Shoot The Lobster, New York; Loyal Gallery, Stockholm; Polansky Gallery, Prag; ICA, Halifax; samt COOPER COLE och Art Metropole, Toronto.