Tiril Hasselknippe, "Surfboard Light Blue in Brackets"
Utförd 2014. Styrofoam, resin, pigment och glasfiber. Mått 198 x 50 x 6 cm.
Allt slitage/skador är i enlighet med konstnärens intentioner.
Loyal Gallery, Stockholm.
Tiril Hasselknippe, född 1984 i Arendal, Norge, är utbildad vid Malmö Konsthall och Lunds universitet. Hon bor och arbetar nu i Stavanger, Norge. Hennes konst inspireras av techno-musikscenen såväl som av filmer, och skapar en sorts science fiction av formalisering där balansen mellan det heliga och det primitiva, det naturliga och det artificiella är närvarande. Hon arbetar med stål, betong, glasfiber och resin för att föreslå objektbaserade lösningar för att undkomma mänsklighetens undergång. Hennes skulpturer utstrålar auktoritet genom sitt volym, storlek och vikt.
Nyligen har hon haft separatutställningar på Hyperstate, Magenta Plains i New York; Kunsthall Stavanger i Norge; NITJA i Lillestrøm; och DREI i Köln. Bland hennes senaste grupputställningar finns: 'Phantom Space' på LORE DEUTZ i Köln; 'Viewing Room 1' på Magenta Plains i New York; 'For Whom The Bell Tolls' tillsammans med Kah Bee Chow och Emelie Sandström på Salgshallen i Oslo; och 'Friends & Family' på Magenta Plains i New York. Hennes konst är representerad vid Universitetet i Oslo, Lunds Konsthall, Lunds universitet och Statens Konstråd i Sverige.