Ett par karaffiner, silver och "hobnail" kristall, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Invändig förgyllning. Locket med bladhölstrat tumgrepp, samt med bladhölstrad hänkel. Slipad kristall i sk hobnail-stil. Höjd 19 cm.
Smärre slitage.
W.A. Bolin Collection