Bägare, 6 st, sterlingsilver och emalj, design och emaljering Barbro Littmarck, W.A. Bolin, Stockholm 1956-62
Släta konande med invändig emalj i olika färg, emaljen täcker även de små genomborrade hålen med s.k. fönsteremaljering. Höjd 5,5 cm. Total vikt ca 512 gram.
Med blått schatull ca 25 x 16 x 8 cm.
Den vita med smärre slitage och fläckar.
W.A. Bolin Collection
W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Livrustkammaren, Stockholm 10 oktober 1996 – 12 januari 1997, jämför katalognummer 137.
W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", utställningskatalog, Livrustkammaren, Stockholm 1996, jämför katalognummer 137.
Tillverkades främst under 1960-1970-tal.