Barbro Littmarck

(Sverige, 1918-2008)
Barbro Littmarck
(Sverige, 1918-2008)

Bägare, 6 st, sterlingsilver och emalj, design och emaljering Barbro Littmarck, W.A. Bolin, Stockholm 1956-62

Släta konande med invändig emalj i olika färg, emaljen täcker även de små genomborrade hålen med s.k. fönsteremaljering. Höjd 5,5 cm. Total vikt ca 512 gram.
Med blått schatull ca 25 x 16 x 8 cm.

Den vita med smärre slitage och fläckar.

Proveniens

W.A. Bolin Collection

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", Livrustkammaren, Stockholm 10 oktober 1996 – 12 januari 1997, jämför katalognummer 137.

W.A. Bolin 200 år, "Smycken & Silver för tsarer, drottningar och andra", utställningskatalog, Livrustkammaren, Stockholm 1996, jämför katalognummer 137.

Tillverkades främst under 1960-1970-tal.

Utropspris
10 000 SEK

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?