Såskannor, ett par, silver, W.A. Bolin, Stockholm 1943
Invändig förgyllning, livet med cicelerad dekor av blad, bladhölstrat uppsvängt handtag samt på tre bladhölstrade fötter. Längd 17 cm, höjd 10 cm, vikt tillsammans ca 570 gram.
Smärre slitage.
W.A. Bolin Collection
Moskva, Kremls Museer, 2001, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", katalognummer 131.
Red. Christian Bolin, Pavel Bulatow, "W.A. BOLIN Bolin in Russia Court jeweller late XIX-early XX centuries", Exhibition Catalogue in Moscow, Kremlin Museums, New Hermitage-one Moskva 2001, avbildad s. 178, katalognummer 131.
På 1940-talet gjordes kopior på ett antal äldre silverföremål främst från 1700-talet, för att visa att silversmederna fortfarande behärskade de gamla hantverksteknikerna, här främst cicelering.