Tallrikar, tre stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Djupa tallrikar. Brätten med stiliserade lotusblommor och bladverk i relief. Dekor i famille verte med motiv av blomsterkorgar. Utsidan med blommor, räkor och fiskar. Diameter 22,5 cm.
Retuscher/lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.