Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Djupa tallrikar. Dekor i underglasyrblått med motiv av vinrankor, bambu, krysantemum, orkidéer och pioner. Utsidan med lingzhisvampar. Diameter 22,5 cm.
Kantnagg, några med retuscher i kanterna. Tillverkningsmistor. Fem med sprickor i brätten.
Klubbat pris
4 818
420
440
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (12 bud)
5 maj 16:32
4 818 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 4
5 maj 16:32
4 618 SEK
5 maj 15:32
4 212 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 5
5 maj 14:48
4 012 SEK
5 maj 14:48
3 829 SEK
5 maj 12:05
3 700 SEK
5 maj 12:05
3 500 SEK