Terrinfat och två stekfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong 1736-95 samt omkring 1800.
Oktagonala, dekor i underglasyrblått med motiv av landskap med figurer i landskap med byggnader, fenixfåglar i blommande trädgård, fjärilar och blommande trädgård. Mått 22,5 x 31, 23,5 x 32 samt 29 x 38 cm.
Slitage. Mindre fat med nagg i brättet.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.