Dekor i famille rose med motiv av blommor, girlander och fjärilar. Urnan med skulpterade handtag i form av mytologiska väsen. Tekannan med lockknopp i form av persika, handtag med dekor av ruyi-huvud i relief. Kannan med vapensköld krönt av ankare, flätat handtag.
Höjd 12-23,5 cm.
Slitage. Tekannan med nagg. Urnan med skador/lagningar vid handtagen. Kanna med sprickor.
Sjöberg & Sjöberg, Ostindiskt, Norstedts 2011, s. 166.