Olle Ohlsson, vas, silver, Silvergillet, Malmö 1979.
Oregelbunden form med hamrad yta, ena sidan med dekor av segelbåtar och vågor, den andra sidan med dekor av figur omgiven av hästhuvud och fåglar. Signerad Olle Ohlsson 1979 och numrerad 50/350. Längd 10,5, höjd 13,5 cm. Vikt 327 gram.
Smärre slitage.