Penselbad, porslin, och skål, Bencharon, Qingdynastin (1644-1912).

Penselbad med dekor i underglasyrblått mot ljusblå clare de lune-glasyr. Motiv av bergslandskap. Bär märkning 'Made during the Qianlong reign' men senare. Diameter 8,5 cm.
Skål på fot med dekor av bladverk i emaljfärger mot förgylld grund. Höjd 5,5, diameter 14 cm.

Slitage. Penselbad med smuts. Skål med små nagg och repor i glasyren.

Proveniens

Från en svensk samlare född 1915, som var en svensk konstnär influerad av asiatisk konst. Därefter i arv.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75