Bägare, stemcup, ask och bojan, porslin, Kina, 1800/1900-tal.

Stemcup med dekor i emaljfärger och järnoxidrött motiv av persikor, fladdermöss och vågor. Höjd 9 cm.
Bägare med dekor i järnoxidrött och emaljfärger, motiv av drakar jagandes den flammande pärlan, bård med ruyihuvuden samt dekor av skummande vågor vid fotringen. Höjd 12,5 cm.
Ask med lock dekorerad i emaljfärger med motiv av figur ridandes på mytologiskt väsen, höjd 5,5, diameter 9 cm.
Bojan med dekor i underglasyrblått med motiv av figurscen i trädgård. Höjd 12 cm.

Nagg, bränningsmistor.

Proveniens

Ove

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75