Sigillstamp och rökelsekar, brons, sen Qingdynasti, 1800-tal.
Sigillstamp i form av sittande fohund, höjd 4,5 cm. Rökelsekar med tripod-fötter, dekor i relief med motiv av stiliserade drakar och flammande pärla, bär otydlig märkning, troligen Xuande men senare, höjd 45, längd 7 cm.
Slitage. Rökelsekar putsat.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.