Skålfat, ett par, porslin, 1900-talets första hälft.
Dekor i emaljfärger med motiv av svalor och rosa körsbärsblom mot gul bakgrund. Utsida med fladdermöss i järnoxidrött. Diameter 18,5 cm. Bär Guangxus märke men senare.
Tillverkningsdefekter. En med smärre kantnagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.