Torsten Fridh, "Piruett" (Diana)
Signerad Fridh. Gjutarstämpel "H Bergman Cire Perdue" samt numrerad 4/25, Brons med mörkbrun patina, höjd 51 cm.
Patina med mindre ställvis slitage.
Enligt konstnärens dotter finns bara ett exemplar av skulpturen som också bär titeln Diana, efter en modell från Argentina.