Manne Ihran

(Sverige, 1877-1917)
Manne Ihran
(Sverige, 1877-1917)

Manne Ihran, Vy mot Skytteanum, Atterbomska huset och Uppsala domkyrka

Signerad Manne Ihran och daterad 1915. Duk 69 x 62,5 cm.

Atterbomska huset uppfördes 1782 av Jacob Lindblom. Huset fick sitt namn av att Per Daniel
Amadeus Atterbom bodde i huset under åren 1807-1810.
Atterbom var en svensk författare, professor och kritiker.
Atterbom var professor i Uppsala, ledamot av Svenska Akademien från 1840 och
skrev det romantiska verket ”Lycksalighetens ö”.
Han blev professor i teoretisk filosofi vid Uppsala universitet 1828 och i estetik
och modern litteratur 1835, ledamot av Svenska Akademien 1839. Han var farfar
till Ebba Atterbom och lärare åt den blivande kung Oscar I under åren 1819-1821.

Utropspris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801